Політичні партії та блоки: результати парламентських виборів 2002 року

У 1998 році виборчий блок Соціалістичної партії України та Селянської партії України "За правду, за народ, за Україну!" отримав загалом по Україні 8,557% голосів виборців. У 2002 році Соціалістична партія України одержала по Україні 6,87% голосів, причому переважно в округах північного та центрального регіонів, але в порівнянні з минулими виборами майже в усіх округах підтримка партії виборцями послабшала. 2002 року СПУ вперше перемогла у Полтавській області. Можливо, це можна віднести на рахунок голосування протестного електорату, який не має довіри ні до центральної влади, ні до "традиційної" опозиції — комуністів.

Комуністична партія України отримала загалом по Україні 20% голосів виборців (у 1998 році їх було 24,65%) і стала першою в більш ніж 20% округів (в 121 окрузі). Але в порівнянні з минулими виборами її позиції помітно послабилися не тільки в Західній, але й у Центральній та Північній Україні. Щоправда, комуністам вдалося посилити свій вплив на Дніпропетровщині та Одещині. Партія не змогла подолати 4-відсотковий бар’єр лише в деяких округах Галичини та Чернівецької області.

Блок Віктора Ющенка "Наша Україна" здобув загалом по Україні 23,57% (у 1998 році Народний рух України мав 9,402%, а партія "Реформи і порядок" — 3,1333%). На відміну від окремих результатів партій, що ввійшли до складу блоку, йому вдалося загалом здобути широку підтримку (понад 20%) не тільки на Західній Україні, а й майже в половині округів (в 101 окрузі). Не вдалося йому подолати 4-відсотковий бар’єр лише в деяких округах Донецької, Дніпропетровської, Луганської, Одеської, Харківської областей та в місті Севастополі.

Виборчий блок політичних партій "За єдину Україну!" отримав загалом по Україні 11,79% голосів виборців (у 1998 році окремі його складові показали такі результати: Народно-демократична партія — 5,0109%, Аграрна партія України — 3,68%). Як і НДП на минулих виборах, цей блок подолав 4-відсотковий бар’єр майже в усіх округах (за винятком деяких округів Галичини, Криму, Черкащини та міста Києва). Але найбільшу підтримку блок мав у Донецькій області (20 округів підтримали його понад 20% голосів, а 2 — 15—20%), також підтримку на рівні понад 20% було здобуто в округах Луганщини, Сумщини, Харківщини (по 3 округи), Одещини (2 округи) та Дніпропетровщини (1 округ).

Виборчий блок Юлії Тимошенко" показав загалом по Україні результат у 7,25%. Основна маса виборців, що підтримали цей блок, мешкає в зоні високої підтримки блоку Віктора Ющенка "Наша Україна" та Соціалістичної партії України. Таким чином, можна стверджувати, що БЮТ "відтягнув" на себе певну кількість "їхніх" виборців. Як виняток можна розглядати високу підтримку цього блоку (понад 20%) в окрузі № 36 Дніпропетровської області, в 5 округах Львівщини, 3 — Тернопільщини і 2 — Вінниччини.

Соціал-демократична партія України (об’єднана) отримала загалом по Україні 6,27% (у 1998 році її досягненням були 4,0122%). Хоча рівень підтримки партії в Західній Україні знизився (навіть у Закарпатській області), проте загалом по Україні він зріс. Особливо суттєво підвищився рівень підтримки партії у південно-східній Україні, у більшості округів якої на минулих виборах партія не подолала 4-відсотковий бар’єр, зате на нинішніх виборах взяла в багатьох округах 10—15% голосів.

На карті представлені результати парламентських виборів 2002 року в одномандатних виборчих округах відповідно до висування кандидатів за підтримки певної політичної партії (виборчим блоком) та кандидатів-самовисуванців.

Найбільш успішними на "мажоритарному" полі виявилися представники виборчого блоку політичних партій "За єдину Україну!". Кандидати, висунуті блоком, отримали 66 мандатів. Ще 20 мандатів здобули самовисуванці, яких теж можна віднести до числа "протеже" блоку. Між партіями-учасниками цього блоку кандидати розподілилися таким чином:

· Партія регіонів — 25 партійних висуванців та 4 самовисуванці (в основному її представники перемогли в округах Донецької, Дніпропетровської, Запорізької областей);

· Аграрна партія України — 14 та 4 (на виборах 1998 року АПУ мала 4 та 5 мандатів відповідно);

· Народно-демократична партія — 10 та 6 (на попередніх виборах партія мала відповідно 5 та 5 мандатів);

· політична партія "Трудова Україна" — 2 та 5 (чомусь більших успіхів добились партійні самовисуванці);

· Партія промисловців і підприємців України —1 та 1;

· 14 безпартійних.

На другому місці за кількістю перемог в одномандатних виборчих округах опинився блок Віктора Ющенка "Наша Україна" — 41 партійний кандидат та один самовисуванець. Найбільших успіхів кандидати від "Нашої України" та пов’язані з нею особи добилися на Західній Україні та в місті Києві. Розподіл мандатів між членами блоку виявився такий:

· партія "Реформи і порядок" — 12 партійних кандидатів (на виборах 1998 року партія здобула три мандати від партійних висуванців та один — від самовисуванця);

· РУХ (Український народний рух) — 7 та 1;

· Народний рух України — 6 (у 1998 році — 12 мандатів);

· Конгрес українських націоналістів — 1 мандат (у 1998 році — 3);

· партія "Солідарність" — 1 мандат.

На цьогорічних виборах Комуністична партія України отримала перемогу всього в шести одномандатних округах. У порівнянні з 39 мандатами, здобутими комуністами-мажоритарниками в 1998 році, це повне фіаско.

Соціал-демократична партія України (об’єднана) покращила свій результат: п’ять офіційно висунутих партією мажоритарників та три "самовисуванці" в порівнянні з чотирма мандатами у 1998 році.

Виборчий блок політичних партій "Демократична партія України — партія "Демократичний союз" за результатами виборів—2002 має 4 мандати, що їх вибороли 3 представники партії "Демократичний союз" та 1 самовисуванець-член ДемПУ.

Виборчий блок політичних партій "Єдність" здобув 3 мандати офіційних партійних висуванців та 1 — від самовисуванця. Всі вони — представники Української партії "Єдність".

Соціалістична партія України теж трохи послабила свої позиції, здобувши 2 мандати проти 3 у 1998 році.

По одній мажоритарній перемозі мають Партія національно-економічного розвитку України та Українська морська партія. Окрім вищезгаданих самовисуванців до числа партійців можна віднести й представника Української національної асамблеї.

Загалом на мажоритарних теренах у виборах 2002 року окреслилися дві тенденції: до зниження впливу лівих сил (ліві партії показали лише 8 переможних результатів, тоді як у 1998 році одна лише КПУ мала 39 переможців-мажоритарників) та до суттєвого зменшення кількості позапартійних самовисуванців — 66 проти 102 у 1998 році.

У ВР четвертого скликання найбільш вдалою у "фракційному будівництві" стала фракція "Єдина Україна". Окрім депутатів, обраних від виборчого блоку політичних партій "За єдину Україну!" (за винятком С. Б. Гавриша , висунутого блоком, та самовисуванця, члена НДП І. С. Плюща) до лав фракції вдалося залучити депутатів-мажоритарників від виборчого блоку політичних партій "Демократична партія України — партія "Демократичний союз", Української морської партії і Партії національно-економічного розвитку України, декого з депутатів від виборчого блоку політичних партій "Єдність", СДПУ(о), а також безпартійних. Загалом фракція має 178 депутатів, з яких переважну більшість становлять саме мажоритарники (142). Напередодні виборів 2002 року у Верховній Раді ІІІ скликання фракції партій, що тепер входять до фракції "За єдину Україну!", сукупно "тримали" 111 мандатів, з яких 83 належали мажоритарники.

На другому місці за кількісним складом перебуває фракція "Наша Україна". Основу цієї фракції складають народні депутати, обрані від блоку Віктора Ющенка "Наша Україна". Також до фракції вдалося залучити 8 мажоритарників-самовисуванців. Загалом фракція налічує 119 депутатів, з яких 49 мажоритарників. Напередодні виборів фракції партій, що нині входять у дану фракцію, "тримали" сукупно 72 мандати, з них 41 мажоритарники.

Таблиця 3. Кількісний склад фракцій ВР ІІІ та ІV скликань

Станом на 22 березня 2002 рокуСтаном на 22 травня 2002 року
Назва фракціїКількість мажори-тарниківЗагальна кількість членівНазва фракціїКількість мажори-тарниківЗагальна кількість членів
Фракція партії "Трудова Україна"2638Фракція "Єдина Україна"142178
Фракція "Регіони України"2123
Фракція Народно-демократичної партії914
Фракція партії "Демократичний союз"1315
Фракція партії "Єдність"1421
Фракція Народного руху України314Фракція "Наша Україна"49119
Фракція Українського народного руху1323
Фракція партії "Реформи і порядок" — Реформи—Конгрес915
Фракція партії "Солідарність"1620
Фракція Комуністичної партії України33113Фракція комуністів564
Фракція Соціал-демократичної партії України (об'єднаної)1432Фракція Соціал-демократичної партії України (об'єднаної)1231
Фракція партії "Батьківщина"1024Фракція блоку Юлії Тимошенко123
Фракція Соціалістичної партії України517Фракція Соціалістичної партії України221
Фракція Партії зелених України216
Фракція партії "Яблуко"513
Позафракційні2326Позафракційні1111

Кількісний склад фракції комуністів—2002 у порівнянні з кількістю членів фракції Комуністичної партії України (КПУ) у ВР третього скликання напередодні останніх виборів зменшився майже вдвічі (64 проти 113). Особливо відчутними виявилися втрати на "мажоритарному" полі (5 проти 33). Комуністам не тільки не вдалося залучити до фракції самовисуванців, але вони втратили навіть власного мажоритарника із 47-го округа , який став позафракційним.

Фракція СДПУ(о) дещо послабила свої позиції, отримавши 31 мандат. Напередодні виборів 2002 року ця фракція налічувала 32 депутати включно з 12 мажоритарниками. Сьогодні серед депутатів-членів фракції СДПУ(о) — 14 мажоритарників. Член СДПУ(о), самовисуванець по округу № 10, вибрав фракцію "Єдина Україна ".

Фракція Блоку Юлії Тимошенко в порівнянні з фракцією "Батьківщина " у Верховній Раді ІІІ скликання майже не змінила свого кількісного складу — 23 депутати проти 24, проте якщо у "Батьківщини" було 10 мажоритарників, то фракція БЮТ, утворена за результатами виборів 2002 року, могла стати єдиною фракцією, в якій не було б жодного мажоритарника . На допомогу прийшов А. Шкіль (на момент виборів він був членом УНА) з виборчого округу № 124.

Фракція Соціалістичної партії України загалом покращила свої показники, провівши в парламент 21 депутата в порівнянні з тими 17 депутатами, які вона налічувала перед виборами. Однак зростання кількості членів фракції сталося завдяки добрим результатам у багатомандатному окрузі. В одномандатних округах результати СПУ виявилися нижчі за результати попередніх виборів — 2 депутати проти 5.

Кількість позафракційних депутатів нині більш ніж удвічі менша за кількість позафракційників перед виборами 2002 року: 11 проти 26, і тепер всі вони — мажоритарники.

Результати формування парламентських фракцій у Верховній Раді ІV скликання засвідчили реальні можливості перерозподілу впливовості політичних сил у парламенті, а сам процес формування деяких фракцій багато хто небезпідставно називає "виборами після виборів". Ретроспектива результатів виборів 1998 року показує, наскільки нестійкими є парламентські утворення. Склад нового парламенту водночас підтверджує той висновок, що вибори тривають...

Коментарі